Aktualności

Kolejny wykład z cyklu Spotkania z Filozofią i Kognitywistyką odbędzie się 8 grudnia 2022 roku o godzinie 17.00 w sali 108A (Instytut Filozofii, Plac NZS 1). Naszym gościem będzie dr hab. Jacek Dobrowolski (UW), który wygłosi wykład pt.: "Czy wolna wola jest wolna?" Wykład i dyskusję poprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Kowalska.

Abstrakt:
Wolna wola to nie tylko abstrakcyjny problem metafizyczny z gatunku nierozstrzygalnych. Jest ona najważniejszą cechą podmiotu, można powiedzieć, że właśnie ona, między innymi, lecz niezbywalnie, odróżnia podmiot od przedmiotu. W końcu tylko będąc wolnym mogę być sobą; tylko jeśli dokonuję wyborów. Dlatego pytanie, czy wola jest wolna, to inaczej sformułowane pytanie o to, czy ja to ja? Kwestia jednocześnie abstrakcyjna i intymna, zdaniem wielu. A czy nierozstrzygalna? Nie tak do końca. Pewne fakty można ustalić. Jak to, że "wolna wola" nie jest czymś faktycznym, nie należy do porządku faktów. Więc czym? I czym, wraz z nią, jest ja? W książce "Czy wola jest wolna?" próbuję pokazać, że ja to ja - da się obronić wiarę w wolną wolę. Ale tylko wiarę. Trochę jak u Kanta z wiarą w Boga - nie ma dowodów na jego istnienie, ale racjonalnie jest wierzyć, że istnieje. Tak samo racjonalnie jest wierzyć w wolną wolę jako pewien "fakt intersubiektywny" zakorzeniony w języku (oraz związany z paroma innymi, obiektywnymi uwarunkowaniami). Ale jak z każdą wiarą, nie należy przesadzać. Ja to ja, ale mój byt to coś innego, niż się zdaje.

Dr hab, Jacek Dobrowolski - filozof i pisarz, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW, doktor habilitowany filozofii, absolwent MISH UW; współredaktor filozoficzno-literackiego magazynu online „Nowa Orgia Myśli”. Autor monografii naukowych, esejów filozoficznych, powieści i wielu innych tekstów, m.in. „Filozofia głupoty” (PWN 2007), „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego” (PWN 2015), „Sztuka człowieka nowoczesnego” (NCK 2016), „Niewolnicy i panowie” (PWN 2017), „Czy wola jest wolna?” (Scholar 2022). Publikował w „Twórczości”, „Polityce”, „Przeglądzie filozoficzno-literackim”, „Dzienniku Opinii”, „Kulturze liberalnej” oraz innych czasopismach i zbiorach. Zwycięzca i wielokrotny finalista konkursu na esej filozoficzny Fundacji Barbary Skargi. Zajmuje się antropologią nowoczesności. Obecnie pracuje nad zagadnieniami wolnej woli, samotności oraz historii duchowej świata nowoczesnego. Mieszka w Warszawie.

Instytut Filozofii
  • Plac NZS 1,
  • 15-420 Białystok
Telefon: +48 85 745-71-01
Faks: +48 85 745-71-01

Projekt realizowany w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" ze wsparciem Ministerstwa Edukacji i Nauki.